Europa Conference League

Europa Conference League: Αρνητικά αποτελέσματα για τους εκπροσώπους μας

Η πειραϊκή ομάδα γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 4-1 και πλέον οι ελπίδες είναι ελάχιστες για να περάσουν στην επόμενη φάση του UEFA Europa Conference League. Την ήττα γνώρισε και ο ΠΑΟΚ στο «Μάκσιμιρ» από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε με 2-0 και σκόρερ τον Μπρούνο Πέτκοβιτς (37’, 71’).

Η πρώτη ήττα του νέου προπονητή του Ολυμπιακού Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είχε άρωμα Ευρώπης, καθώς είδε την Μακάμπι Τελ Αβίβ να σκοράρει 4 φορές στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και έχασε ουσιαστικά τις ελπίδες για πρόκριση στους «16» του Conference League. Οι Ισραηλινοί μπήκαν δυνατα και μόλις στο πρώτο δεκάλπετο προηγούνταν με σκορ 2-0 με τον Ζάχαβι στο 5΄και τον Σαχάρ στο 9’. Ο Ελ Κααμπί μείωσε στο 13’ δίνοντας ελπίδες για κάτι καλό για την συνέχεια του αγώνα. Στο 30’ η Μακάμπι με τον Ζάχαβι μεγάλωσε την διαφορά και έκανε το 3-1 που ηταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε χωρίς όμως να μετατρέπει κάποια ευκαιρία σε γκολ, οι φιλοξενούμενοι στο 74’ με τον Πέρετζ μεγάλωσαν την διαφορά για τον επαναληπτικό αγώνα κάνοντας το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (14 Μαρτίου, 22:00) στη Σερβία, στην έδρα της Μπάτσκα Τοπόλα.

Και ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε με τον αντίπαλο του και γνώρισε και αυτός την ήττα, αλλά με μικρότερο σκορ, στο Ζάγκρεμπ προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 5’ με τον Χότζα είχαν την πρώτη τους φάση, στο 27’ ο Μπάμπα προσπάθησε χωρίς να βρει στόχο, στο 36’ ο Πέτκοβιτς έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντάριο Σπίκιτς (60’, 67’) μία με σουτ και μια με κεφαλιά δοκίμασε να βρει δίχτυα ωστόσο οι προσπάθειές του δεν ανησύχησαν τον Κοτάρσκι. Το 2-0 ήρθε ξανά από τον Πέτκοβιτς στο 71’ που πλάσαρε εύστοχα τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Οι ελπίδες είναι αρκετές για τον ΠΑΟΚ και όλα θα κριθούν στην Θεσσαλονίκη την ερχόμενη Πέμπτη 14 Μαρτίου.