Super League

O Αστέρας γκρέμισε από την κορυφή τον Παναθηναϊκό

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε στην έδρα του Αστέρα, με αποτέλεσμα να χάσει την πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από 20 αγωνιστικές!

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αρκετά καλός και έπαιζε με 10 παίχτες μετά και την αποβολή του Κουρμπέλη με δύο κίτρινες μέσα σε 7 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή ήταν και η τρίτη του ήττα στους τέσσερις τελευταίους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά, είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, η αποβολή του Κουρμπέλη στο 33’ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον παραπάνω παίχτη.

Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας είχε λίγες καλές φάσεις και στο 80’ ο Μπαρτόλο με σουτ έκανε το 1-0 για τον Αστέρα που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ (72′ Μπαρτόλο), Γκαρντάβσκι (55′ Μπερτόλιο), Σίτο (90+2′ Ρούμπεν Γκαρσία), Κρέσπι (90+2′ Αλάγκμπε), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς (81′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν (74′ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (68′ Μαντσίνι), Παλάσιος (81′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (67′ Ιωαννίδης).