Connect with us

Τέννις

O Κάρλος Αλκαράθ o μεγάλος νικητής του Γουίμπλεντον

Ο 20χρόνος Ισπανός εκθρόνισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς και στέφθηκε Βασιλιάς του Γουίμπλεντον. Μάλιστα τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο κεντρικό κορτ μετά από 10 χρόνια!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν το φαβορί πριν τον αγώνα, προηγήθηκε. με 1-0 (6-1), αλλά ο Αλκαράθ απάντησε και ισοφάρισε στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, προηγήγθηκε με 2-1 και παρότι ο Νολε ισοφάρισε, βρήκε τον τρόπο στο decider σετ να «λυγίσει» τον πολυνίκη σε τίτλους Grand Slam (23) και να πανηγυρίσει απόλυτα δικαιολογημένα την τεράστια νίκη του με 3-2.

Ο Τζόκοβιτς ήθελε πάρα πολύ τον 8ο τίτλο του στο All England Club, για να ισοφαρίσει τον Ρότζερ Φέντερερ και 24ο τρόπαιο Grand Slam, ξεκίνησε με τις ιδανικότερες προοπτικές τον τελικό, αλλά από τη στιγμή που έχασε το ται μπρέικ, έδειξε να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του και να κάνει κάποια λάθη που δε συνάδουν στο επίπεδό του.

Από την πλευρά του ο Κάρλος Αλκαράθ όχι μόνο «κοίταξε στα μάτια» το μεγάλο αντίπαλό του, όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το εις βάρος του 1-6 του πρώτου σετ, αλλά πήρε έναν τίτλο… επιβεβαίωσης που του δώσει πολύ μεγάλο boost για τη συνέχεια της καριέρας του.