Super League

Super League: Μεγάλο διπλό ο Παναθηναϊκός – Δύσκολη νίκη η ΑΕΚ

Χθες Πέμπτη (28/09), διεξήχθη το δεύτερο μέρος της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Οι αγώνες άνοιξαν με το παιχνίδι στης Σέρρες, όπου η τοπική ομάδα πήρε μια νίκη στο φινάλε του αγώνα με γκολ του Κόστα Άλεξιτς στο 90ό λεπτό. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τον Πανσερραϊκό να βάζει πρώτος γκολ, αλλά, ο ΠΑΣ να ισοφαρίζει. Συνολικά ο αγώνας είχε πολλά γκολ, χαμένες ευκαιρίες, ένταση, χαμένο πέναλτι και δύο ομάδες που δεν συμβιβάστηκαν ποτέ με την ήττα.  Δύο φορές προηγήθηκε η ομάδα των Σερρών με τους Πηλέα (9’ πέναλτι) και Στάικο (32’), ισάριθμες φορές «απάντησαν» οι Γιαννιώτες με τους Παντελάκη (11’) και Τσαούση (62’), πριν «εκτελέσει» τους φιλοξενούμενους ο Άλεξιτς στο 90’. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 68’ με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε, αλλά, ο Πηλέας έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Έπρεπε να περάσουν 6 χρόνια για να μπορέσει να φύγει ο Παναθηναϊκός με την νίκη από την Τρίπολη επί του τοπικού Αστέρα. Ο Αράο στο 5’ έδωσε το προβάδισμα για τους «Πράσινους», ο Αστέρας ισοφάρισε προσωρινά με τον Καλτσά (7’), ο Βέρμπιτς στο 31’ έκανε το 2-1 όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο εκπληκτικός Ιωαννιδης έδωσε την εμφατική νίκη με τα δυο γκολ που έβαλε στο 80’ και στο 87’.

Σε ένα ματς-θρίλερ στην OPAP Arena, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου χάρις το γκολ που έβαλε ο Γκατσίνοβιτς με πέναλτι στο 90+5’.  Η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέναλτι στο 31’ με τον Άμραμπατ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, αλλά, δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα. Στο δευτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ισφοάρισε μετά το 80’ αλλά, το γκολ ακυρώθηκε οφσάιντ μετά από ένδειξη του VAR. Με την επανέναρξη, όμως ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αντζιέλσκι από τον Σιντιμπέ. O Αντζιέλσκι το εκτέλεσε και ισοφάρισε στο 89’ και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Με τη σέντρα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Έρλινγκμαρκ στον Μάνταλο και ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.