Super League

Super League: Ολυμπιακός – Άρης 2-2 και όλα ανοιχτά

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 2-0 του Άρη στην έδρα του, δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα κι έφυγε με την ισοπαλία, χάνοντας την ευκαιρία που του δόθηκε με την λευκή ισοπαλία στη Λεωφόρο επι του Παναθηναϊκού με τον Βόλο, αλλά και να μεγαλώσει την διαφορά με τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ των Χουάνγκ (36′) και Παπασταθόπουλο (52′), αλλά, ο Άρης δεν έμεινε πίσω και αντέδρασε με τα γκολ των Ιτούρμπε (70′) και Καμάτσο (81′).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε ότι δεν ήθελε να χάσει την ευκαιρία που του δόθηκε από τα δυο πρώτα παιχνίδια της ημέρας, στο 26’ έδειξε ότι πλησιάζει το γκολ, με την συνεργασία Φορτούνη-Μπακαμπού, αλλά, ο δεύτερος ήταν άστοχος, το 1-0 ήρθε 10  λεπτά αργότερα με τον Νοτιοκορεάτη Χουάνγκ.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου που είδε όμως να χάνει και τον Κανός με τραυματισμό.

Στο δεύτερο μέρος, συνέχισε από κει που σταμάτησε ο Ολυμπιακός και στο 52’ ο Παπασταθόπουλος έκανε το 2-0, το γκολ όμως έριξε τον ρυθμό των γηπεδούχων δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν αντεπίθεση και σε διάστημα 10 λεπτών ολοκλήρωσε την ανατροπή με τα γκολ των  Ιτούρμπε και Καμάτσο. Το τελικό 2-2 έβαλε φωτιά στην βαθμολογία των play-offs.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ, Κασάμι, Κανός, Μπιέλ, Φορτούνης, Μπακαμπού.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ, Πάλμα, Γκαρσία, Νταρίντα, Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι.