Μπάσκετ

Η Γερμανία νίκησε τις ΗΠΑ και προκρίθηκε στον τελικό κόντρα στη Σερβία

Η Γερμανία έκανε την μεγαλύτερη έκπληξη  στο Μουντομπάσκετ της Ασίας και επικράτησε των ΗΠΑ στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Μετά από μία επική αναμέτρηση, η Γερμανία πήρε την ιστορική νίκη με 113-111 και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό του Μουντομπάσκετ, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη ευστοχία τον ημιτελικό και έσπασαν κάθε ρεκόρ με το σκορ του ημιχρόνου, με 60-59 στο 20′. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι Γερμανοί «έσφιξαν» την άμυνά τους και με τους Σρέντερ και Φρανκ Βάγκνερ να κάνουν «πάρτι» στην επίθεση, έκαναν ένα φοβερό επιμέρους 35-24 και πήραν μεγάλο προβάδισμα νίκης. Οι Αμερικανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν ακόμη και στο καλάθι, αλλά ο Όμπστ με ένα τρίποντο «μαχαιριά» και ο Σρέντερ με προσωπικές ενέργειες, κράτησαν τη νίκη για τη γερμανική ομάδα.

Οι ΗΠΑ, θα αντιμετωπίσουν τον Καναδά στον μικρό τελικό σε ένα Βορειοαμερικάνικο ντέρμπι, για την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.