Europa Conference League

Θρύλος 6 Αστέρων!

Ο Ολυμπιακός έγραψε με χρυσά γράμματα μια από τις καλύτερες Ελληνικές βραδιές στην Ευρώπη. Με το 6-1 και την ανατροπή του εις βάρος του σκορ επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ προκρίθηκε στους «8» του Europa Conference League!

Τα γκολ των θριαμβευτών πέτυχαν οι Ποντένσε (10΄), Φορτούνης (36΄), Ελ Κααμπί (45+3΄, 65΄), Γιόβετιτς (93΄), Ελ Αραμπί (104΄) ενώ για τους Ισραηλινούς σκόραρε με πέναλτι ο Ζαχάβι στο 57΄. Ένας αγώνας βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του Ολυμπιακού!

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έδωσε το απαιτούμενο ντοπάρισμα στους παίχτες των Ερυθρόλευκων και αυτοί έκαναν… όργια μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 10΄ ο Ποντένσε με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, στο 25΄ ο Ελ Κααμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, στο 36΄ ο Φορτούνης έγραψε το 2-0 και στις καθυστερήσεις (45+3΄) ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Ποντένσε έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με την Μακάμπι να ψάχνεται τι έγινε στο πρώτο μέρος, κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Κανιτσόβσκι από τον Ρέτσο, ο Ζαχάβι ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 3-1. Οι Ερυθρόλευκοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με τον συνήθης ύποπτο Ελ Κααμπί έκαναν το 4-1 στο 65’ και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, με το «καλησπέρα» (93΄) ο Γιόβετιτς έγραψε από κοντά το 1-5 μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και πλέον η πρόκριση ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, κάτι που δεν ήθελε να χάσει με τίποτα και το σιγούρεψε με τον Ελ Αραμπί που πήρε την πάσα από τον χασούρα και έγραψε το τελικό 6-1!

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία και σήμερα (15/3) στης 15:00 θα μάθει τον αντίπαλο του και θα έχει την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό που θα γίνει στης 29ης Μαϊου στην OPAP Arena.