Αγγλία

Κέρδισε το Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια του Λιγκ Καπ μετά και την νίκη με σκορ 1-0 επί της Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ, η νίκη είχε και Ελληνικό άρωμα με τον Κώστα Τσιμίκα να είναι αυτός που έδωσε την ασίστ (κόρνερ) στον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ στο 118ο λεπτό της παράτασης και χάρισε τον τίτλο στους «κόκκινους».

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός στην κανονική του διάρκεια με αρκετές χαμένες ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες να προηγηθούν και να κερδίσουν το τρόπαιο. Οι Λονδρέζοι πάλεψαν για να πάρουνη τον τίτλο αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η πρωτοπόρος της Premier League, Λίβερπουλ, κατέκτησε τον πρώτο από τους τέσσερις τίτλους που κυνηγά, μιας κι εκτός του πρωταθλήματος διεκδικεί και το τρόπαιο του Κυπέλλου, αλλά και αυτόν του Europa League σε μία χρονιά που είναι ιδιαίτερη για το σύλλογο μετά την ανακοίνωση του Γιούργκεν Κλοπ ότι θ΄ αποχωρήσει στο τέλος της περιόδου.