Euroleague

Buzzer Beater του Σλούκα και Break για τον Ολυμπιακό!

Με τρελό buzzer beater στο φινάλε του Κώστα Σλουκα από τα 6.75, ο Ολυμπιακος έκανε το 2-1 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε.

Σε έναν αγώνα που ο κακός Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει και με 11 πόντους διαφορά (26-15 από την ομάδα του Ιτούδη, κατάφερε στην τελευταία περίοδο να κάνει την μυθική ανατροπή και να κερδίσει με 72-71 στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0-3, αλλά, δέθηκε να χάνει με 13-11, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες έξω από τα 6.75, αλλά, αυτό δεν δυσκόλεψε τους γηπεδούχους να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρέθηκε και μέχρι το -11 (26-15), αλλά, γρήγορα κάλυψε τη διαφορά με ηγέτη τον Σλούκα και προηγήθηκε 38-33 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τρίτο μέρος, τα τρίποντα τον Καλάθη και Πιερ έκαναν το 43-40, ενώ έφθασαν και στο +8 με τα σουτ τον Ντόρσεϊ και ο Καλάθη. Ο Σλούκας μείωσε σε 51-45 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, κανείς δεν περίμενε την ανατροπή που θα γινόταν στο τέλος. Η άμυνα της Φενέρ δούλευε πολύ καλά και βρέθηκε να προηγείται με 60-51, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 60-59 και ο Βεζένκοφ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 61-60. Ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε σε 66-66 και ο Καλάθης με τρίποντο στο 1:43’’ πριν το τέλος έκανε το 69-66. Ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο από τα 10 μέτρα και ισοφάρισε σε 69-69 στο θρίλερ που είχε ξεκινήσει. Ο Ντόρσεϊ αστόχησε στην επόμενη φάση, αλλά, ο Ουόκαπ πάσαρε σε αντίπαλο παίχτη… 3 δευετρόλεπτα πριν το τέλος ο Γκούντουριτς έκανε το 71-72, αλλά, ο Σλούκας δεν είχε πει την τελευτια του λέξη και από τα 6.75 και με τον Χέιζ κρεμασμένο επάνω του.έκανε το 71-72!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 5 (4 ριμπάουντ) , Μπίρσεν (2 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/3 τρίποντα), Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ) , Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 7 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζεκίρι 15 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκούντουριτς 5 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές) , Ντόρσεϊ 21 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθ) , Κάναν (2 ριμπάουντ) , Λαρεντζάκης, Φαλ 5 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Σλούκας 25 (6/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (3 ριμπάουντ) , Μπλακ 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κκεψίματα), ΜακΚίσικ 4 (2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα)