Connect with us

Super League

Super League: Διπλό η ΑΕΚ στη Τούμπα και φωτιά στα play-offs

Η ΑΕΚ πήρε το διπλό στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Σέρχιο Αραούχο στο 80ο λεπτό, για τη δεύτερη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Με την νίκη αυτή ανέβηκε στους 63 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στην 1η θέση, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 57 βαθμούς.

Η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς πιο απειλητική στο πρώτο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι στο δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Πινέδα έφυγε μόνος του στην κόντρα μετά από λάθος γύρισμα του Σβαμπ και ο Νορντίν Άμραμπατ πλάσαρε σε κενή εστία, αλλά ο διαιτητής σφύριξε νωρίτερα, χωρίς να έχει γίνει κατανοητό τι έχει υποδείξει. Η ΑΕΚ εξέφρασαν έντονα με δύο αναρτήσεις στα social media την απόφαση αυτή μιλώντας για το σκάνδαλο του αιώνα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0 στο 65’ με τον Ολιβέιρα και οι φιλοξενούμενοι τον τιμώρησαν όταν ο Αραούχο με ένα απίθανο κοντρόλ και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το τρίποντο 5 λεπτά αργότερα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Πινέδα, Αραούχο.