Super League

Super League: Μεγάλο “διπλό η ΑΕΚ στο “Καραϊσκάκης”

Η ΑΕΚ “άλωσε” το “Καραϊσκάκης” και έφυγε με ένα μεγάλο “διπλό” στην μάχη τίτλου που δίνει με τον Παναθηναϊκό. Τα γκολ των Γκατσίνοβιτς και Γκαρσία σε κάθε ημίχρονο έδωσαν την νίκη στην Ένωση.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν ποιο επιθετικοί και έκαναν την πρώτη φάση του αγώνα μόλις στο 4’ με τον Ελίασον και στο επόμενο λεπτό απείλησαν με τον Γκαρσία, η πίεση που άσκησαν τους έδωσε και το προβάδισμα στο σκορ στο 7’ με τον Γκατσίνοβιτς που συνδυάστηκε υπέροχα με τον Τσούμπερ και με πλασέ μέσα από την περιοχή με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στον αγώνα και δεν μπορούσε να απειλήσει τους φιλόξενούμενους. Έπρεπε να φθάσουμε μισή ώρα αγώνα για να δούμε τους γηπεδούχους να κάνουν την πρώτη φάση του αγώνα, ο Βαλμπουενά σέντραρε στον Μπιέλ, αλλά ο Χατζισαφί έκοψε την φάση. Στο 39’ ο Εμβιλά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και με το 1-ο υπέρ της ΑΕΚ πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός στο 50’ απείλησε ύβρις επιτυχία με τον Εμβιλά και 3 λεπτά αργότερα, ο Μπακαμπού έκανε το 1-1 με κεφαλιά. Στο 64’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπακαμπού παραλίγο να κάνει το 2-1. Στο 76’ ο Μουκουντί παραλίγο έχασε την ευκαιρία να βάλει ξανά μπροστά την ΑΕΚ. Ο Φορτούνης στο 77’ το σουτ που δοκίμασε πήγε άουτ. Στο 81’ μετά από έλεγχο του VAR οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για το μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Βίντα, ο Λιβάι Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1. Στο 90’+1 ο Μάνταλος έκανε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους με τον Μάνταλο που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84’ Ανδρούτσος), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (51’ Βρουσάι), Βαλμπουενά (51’ Μασούρας), Φορτούνης (84’ Κασάμι), Μπακαμπού (77’ λ.τρ. Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (70’ Γιόνσον), Ελίασον (70’ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (84’ Φερνάντες), Πινέδα (89’ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (84’ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία.