Super League

Super League: Νίκη τίτλου ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει και έφυγε με το “διπλό” από την “Τούμπα”. Για ακόμη μια φορά, ο Φώτης Ιωαννίδης, ήταν η αλλαγή-κλειδί για τους “Πράσινους” που με τις ενέργειες του άλλαξε την ροή του αγώνα και παρά την ισοφάριση και ένα φινάλε ροντέο βοήθησε την ομάδα του να φύγει με τους 3 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη φάση του αγώνα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ζίβκοβιτς, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 11΄με τον Σπόραρ, στο 25’ ο Ινγκασον προσπάθησε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά, δεν τα κατάφερε με τον Μπρινιόλι να τον σταματάει. Ο Μπερνάρ στο 38’ έβαλε μπροστά τους “Πράσινους” και με το 1-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον Σπόραρ να έχει την πρώτη φάση στο 48’, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τα πατήματα του και στο 78’ ο Τάισον με κεφαλιά προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά, δεν βρήκε στόχο. στο 85’ ο Μπράντον Τόμας πάσαρε στον Αουγκούστο και έκανε το 1-1. Στό 89΄ και μετά ΠΑΟΚ έλεγχο του VAR o Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, ο Ζίβκοβιτς πάτησε τον Ιωαννίδη, και ο Γερμανός ρέφερι έδειξε την εστία του πέναλτι, ο Ιωαννίδης βρήκε στόχο και έγραψε το 2-1.

Μπορεί να είχαμε 8 λεπτά καθυστερήσεις, αλλά, αυτές διπλασιάστηκαν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, αλλά, έπειτα από την παρέμβαση του VAR το πέναλτι ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ινγκασον στο ξεκίνημα της φάσης.

Το 2-1 παρέμεινε και ο Παναθηναϊκός έφυγε με τους πολύτιμους 3 βαθμούς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (46′ Βιεϊρίνια), Ινγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες (74′ Ελ Καντουρί), Ντάντας (68′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (83′ Μπίσεσβαρ), Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (73′ Τόμας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Σπόραρ (70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (81′ Βέρμπιτς), Σάντσες (59′ Κώτσιρας), Τσέριν (81′ Κλέινχεϊσλερ), Κουρμπέλης, Μάγκνουσον, Παλάσιος (59′ Μαντσίνι).