Super League

Super League: Πρωταθλητής χειμώνα ο Παναθηναϊκός

Για την 13η αγωνιστική της Super League, οι δυο Αιώνιοι αντίπαλοι μας χάρισαν δυο άκρως διαμετρικά αντίθετα παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός στην έδρα του έπαιξε ένα χορταστικό από γκολ παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός έφυγε από τον Βόλο με την ισοπαλία μετά από εκτεταμένα επεισόδια.

Η αγωνιστική ξεκίνησε μα τον αγώνα του Παναιτωλικού με την Κηφισιά, οι γηπεδούχοι πήραν τους 3 βαθμούς της νίκης χάρη στα γκολ των Ζοάο Πέδρο (45’+1’ πέναλτι), Φρεντερίκο Ντουάρτε (61’) και Μπρούνο Ντουάρτε (78’) ενώ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε φτάσει και σε άλλα τέρματα.  Η Κηφισιά προσπάθησε, αλλά, δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες που είχε.

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τους πολύτιμους 3 βαθμούς στην έδρα του εναντίον του Πανσερραϊκού με το εύθραυστο 1-0 με το γκολ του Χουάνγκ στο 78’.

Στο Πανθεσσαλικό στάδιο, ο τοπικός Βόλος με τον Ολυμπιακό μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2, όμως τα εκτεταμένα επεισόδια ήταν αυτά που στιγμάτισαν τον αγώνα. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα όταν αστυνομικές δυνάμεις μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και πήγαν μπροστά από τους οπαδούς των φιλοξενούμενων. Ο αγώνας διακόπηκε για 1 ώρα και όταν ξεκίνησε οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων απλά περίμεναν να τελειώσει ο αγώνας.

Στο Περιστέρι, ο Ατρόμητος με τον ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν και αυτοί τον βαθμό της ισοπαλίας, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 64’ με τον Γκαετάν Ρομπάιγ, όμως ο «Αγιαξ της Ηπείρου» ισοφάρισε με πέναλτι του Ροντρίγκο Εραμούσπε στο 87ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο βράδυ στην έδρα του και επικράτησε με 4-0 του ΟΦΗ. Τα γκολ πέτυχαν οι Ιωαννίδης (στο 34’ και στο 90’+1’) Αϊτόρ (61’) και Παλάσιος (69’).

Σήμερα, Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου, θα γίνουν οι αγώνες ΠΑΟΚ – Λαμία και ΑΕΚ – Άρης.