Connect with us

Super League

Super League: 26 Αγωνιστική-Αποτελεσματα-Βαθμολογία

Με νίκες ολοκλήρωσαν ΠΑΟΚ και Άρης αντίστοιχα στην τελευταία αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από την έδρα του ΝΠΣ Βόλου και με σκορ 1-0 τερμάτισε στην 4η θέση. Το γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30ο λεπτό ήταν αυτό που χάρισε την νίκη και τις ελπίδες για την διεκδίκηση στα play off.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Τσοκάνης (90′ Καρτάλης), Λούνα, Ντέλετιτς, Πιρές (87′ Κάτσε), Τσιρίνος (81′ Τάχατος), Οζέγκοβιτς.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κάργας, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76′ Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (66′ Τάισον), Νάρεϊ (75′ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Τόμας (66′ Ολιβέιρα).

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και τερμάτησε στην 5η θέση, ο ΠΑΣ μπορεί να προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Λιάσο, αλλά, έκανε την ανατροπή με τους Βλάντιμιρ Νταρίντα (26΄), Ματέο Γκαρσία (43΄) και Αμπουμπακάρ Καμαρά (58΄).

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ (89′ Σγούρος), Ματέο Γκαρσία, Μπράμπετς, Νταρίντα, Πάλμα (89′ Νταμπό), Πίρσμαν (76′ Μαζικού), Καμαρά (89′ Γκρέι), Καμάτσο (76′ Ιτούρμπε).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώντας, Σόρια, Μπιλμπάο, Μορέιρα, Εραμούσπε (75′ Μπορταγκαράι), Τζίμας (81′ Σταματελόπουλος), Ριένστρα (90′ Κύρκος), Ράντου, Μπακαδήμας, Λιάσος, Μπαλάν.

Ο Ιωνικός πήρε μια σημαντική νίκη επίθεση του Αστέρα Τρίπολης με σκορ 1-0, το γκολ μπήκε στο 7ο λεπτό ο Μάντζης. Στο 44’ ο Αλάγκμπε για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για πολύ σκληρό φάουλ στον Ρομαό, αυτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των γηπεδούχων και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι Σόουζα, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Λοβέρα (75΄ Ελευθεριάδης), Φαντιγκά, Σεμπά (90΄+3 Μάνος), Μάντζης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμονα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο (88΄ Προύντζος), Αλάγκμπε, Ριέρα (66΄ Ζουγλής), Σίτο (87΄ Μπερτόλιο), Τιλίκα (46΄ Σανταφέ), Μπαράλες (66΄ Κωστέας).

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ο Λεβαδειακός, που επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στη Λιβαδειά.Ο Τσάπρας στο 21’ και ο Νίκας στο 27΄έβαλαν τα γκολ των γηπεδούχων. Ο ΟΦΗ προσπάθησε στο 2ο μέρος χωρίς όμως να πετύχει κάποιο γκολ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Πετράκης): Γκροφ, Λιάγκας, Βινίσιους, Παζ, Τσάπρας, Παναγιώτου, Χάμοντ, Μεχία (66΄ Μπελμόντ), Νίκας (80΄ Δούμτσιος), Γιαννώτας (72΄ Γερεμέγεφ), Σαχπεκίδης (80΄ Σκβάρκα).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Διαμαντής, Πασαλίδης, Θοράρινσον, Μπιφουμά (57΄ Τσιλιανίδης), Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (19΄ Περέα), Ντίκο (80΄ Τζου), Μοσκέρα (57΄ Γκρόνινγκ).

Με ισοπαλία ολοκλήρωσαν Παναιτωλικός και Λαμία τις υποχρεώσεις τους στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και πλέον θα αναμετρηθούν στα play out. Ο Καρέλης στο 51’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και ο Ντε Βινσέντι -που είχε μπει αλλαγή στο 66’- ισοφάρισε σε 1-1 στο 71’.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Λάρσον, Μάλης, Χουχούμης, Μλάντεν, Ντίας (81΄ Μπουζούκης), Σενγκέλια (86΄ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (80΄ Μόρσεϊ), Χουάνπι (61΄ Κολοβός), Καρέλης
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Στάνκο (66΄ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (86΄ Καραμάνος), Τσιλούλης (86΄ Μεντίνα), Μαρτίνεθ (66΄ Ντε Βινσέντι), Βέργος, Νούνιες (86΄ Μανούσος), Σιμόν