Super League

Ανατροπή κορυφής

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1 τη Λαμία στην Τούμπα και επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Λαμία ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μαρίνεθ και πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 15′ το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ με τον Τσιλούλη και γενικά πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν σιγά σιγά να χτίσουν και να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν στο 45ο λεπτό με κεφαλιά του Μιχαϊλίδη να ισοφαρίσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Λουτσέσκου να δίνουν πνοή στον ΠΑΟΚ, οι ασπρόμαυροι με δύο γκολ του Σβαμπ στο 71΄ με φοβερό σουτ και το 88΄με πέναλτι, κλείδωσαν τη νίκη και την επιστροφή τους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 46’), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (Σάστρε 81’), Οζντόεφ (σβαμπ 64’), Τσιγγάρας (Μεϊτέ 46’), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (Τάισον 46’), Αντρίγια, Σαμάτα.

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεβ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες (Σαντάνα 46’), Μαρτίνεθ (Τόσιτς 87’), Τσιλούλης, Σλίβκα (Μάλτσι 78’), Τόσιο (Στάνκο 78’).