Super League

Ατσάλινο τριφύλλι

Έβγαλε χαρακτήρα ο Παναθηναϊκός, κέρδισε την ΑΕΚ με 2-1 στην Λεωφόρο και παραμένει στο “κόλπο”  του τίτλου.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με το Βίντα, οι πράσινοι όμως βρήκαν απάντηση και μέσα σε δύο λεπτά ανέτρεψαν το σκορ. Πρώτα ισοφάρισαν στο στο 32ο λεπτά όταν ο Ιωαννίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Μουκουντί, το σουτ του αποκρούστηκε από τον Αθανασιάδη, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα και αυτός σκόραρε με σουτ από μακριά. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ιωαννίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Μουκουντί και ευστόχησε απέναντι στον Αθανασιάδη για το 2-1.

Στη συνέχεια του αγώνα χάθηκαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες ο Παναθηναϊκός όμως ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος τρεις υπέρ πολύτιμους βαθμούς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Μπακασέτας (88’ Πέρεθ), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79’ Λημνιός).

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).