Super League

Super League: Διπλό ο Παναθηναϊκός – Στραβοπάτημα για την ΑΕΚ

Στην Σαββατιάτικη έξοδο του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, οι Πράσινοι έφυγαν με το διπλό από την Λαμία, ενώ η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να νικήσει την Κηφισιά στην Καισαριανή.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να προηγήθηκε με το εξαίρετο αριστερό «κεραυνό» του Μλαντένοβιτς στο 31’, αλλά, η Λαμία ισοφάρισε στο 64’ με τον Καρλίτος, στο 83’ ο Αράο άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίχτες μετά την 2η κίτρινη που δέχτηκε, όμως ο Σπόραρ λύτρωσε την ομάδα του στο 90ο λεπτό μετά την ασίστ που πήρε από τον Μπερνάρ και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1. Ο ίδιος παίχτης στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παλάσιος κέρδισε το πέναλτι, αλλά,  την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 90’+8’.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόσελεφ, Σιμόν, Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90’+2’ Λόνγκο), Τζανδάρης, Σλίβκα (90’+2’ Αμαράλ), Νούνιες (76’ Σαντάνα), Μαρτίνεθ (65’ Τόσιτς), Τσιλούλης, Καρλίτος (76’ Ακούνια).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (65’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μαντσίνι (65’ Παλάσιος), Τζούριτσιτς (82’ Αϊτόρ), Βέρμπιτς (69’ Μπερνάρ), Ιωαννίδης (82’ Σπόραρ).

Στην Καισαριανή, η τυπικά γηπεδούχος Κηφισιά, κέρδισε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρις το γκολ του βαρέα στο 85’. Ο Δικέφαλος νωρίς στο 8ο λεπτό μπορούσε να έχει προηγηθεί, αλλά, ο Πόνσε που σκόραρε μετά από πάσα του Τσούμπερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 58΄με το αυτογκόλ του Μόργκαν Σναϊντερλά, ο Σιντιμπέ μετά την πάσα του Πισάρο κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Σναϊντερλάν και κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν στο 85’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε, ο Σιντιμπέ δεν έδιωξε και μέσα στον συνωστισμό μπροστά στην εστία του Αθανασιάδη, ο Νίκος Βαφέας από ευνοϊκή θέση την έσπρωξε στα δίχτυα, για το 1-1.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς (90΄ Πέιος), Λόικ, Βαφέας, Σναϊντερλάν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας (73΄ Τεττέη), Αντερέγκεν (90΄ Αντούνες), Παρράς (83΄ Αγμπενιένου), Οζέγκοβιτς (73΄ Μπιφούμα)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Κάλενς (83΄ Μάνταλος), Μήτογλου, Μοχαμάντι, Γιόνσον (62΄ Γιόνσον), Γαλανόπουλος, Πισάρο (62΄ Άμραμπατ), Ελίασον, Πόνσε (62΄ Γκαρσία Λιβάι), Τσούμπερ (83΄ Πήλιος)