Super League

Super League: Εύκολο βράδυ για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό

Στους χθεσινούς αγώνες για την 5η αγωνιστική των play off, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός δεν δυσκολευτηκαν να κερδίσουν τον Άρη και την Λαμία αντίστοιχα.

Τα δύο γκολ του Έκι Πόνσε στο πρώτο 15λεπτο (9΄,14΄) έβαλαν από νωρίς την ΑΕΚ μπροστά που γιόρτασε και τα 100ης γενέθλια.

Ο Άρης παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και δεν έδειχναν απειλητικοί. Το 1-0 ήρθε στο 9΄μετά από παράλληλη μπαλιά του Χατζισαφί και τον Πόνσε να προλαβαίνει την έξοδο του Κουέστα και μόλις 6 λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, ξανά ο Πόνσε με προβολή έγραψε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη ρέντα τον Μπερνάρ σε ένα από τα τελευταία του παιχνίδια με την πράσινη φανέλα.

Η Λαμία μπορεί να προηγήθηκε νωρίς από λάθος της «πράσινης» άμυνας με τον Σλίβκα (14’) στο «Απόστολος Νικολαΐδης», όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Τσέριν στο 18’, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πήραν την νίκη με τον Μπερνάρ στο 60’ και στο 87’.

Την Τετάρτη 1 Μαΐου θα γίνει στο Γήπεδο της Τούμπας, ο αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό.