Super League

Super League: Με νίκες συνέχισαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Εύκολο έργο είχαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ στις έδρες τους για τους εξ αναβολή αγώνες της 1ης Αγωνιστικής

Η πρωταθλήτρια ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Παναιτωλικό χωρίς να προβληματίζεται ιδιαίτερα. Οι Βίντα (34΄), Ρότα (36΄), Μουκουντί (88΄) πέτυχαν τα γκολ στην OPAP Arena και έδωσαν μια νίκη που χρειαζόταν χωρίς να έχουν επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά και χωρίς απώλειες. Οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν σε μουντ… αυτοδιοικητικών εκλογών και απλά τελείωσαν την… υποχρέωση που είχαν να δώσουν.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την έκρηξη μετά από τα δύσκολα αποτελέσματα που είχε με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, αλλά και με την Χάιφα στην Ευρώπη. Το εμφατικό 5-0 έγινε με τον Φίλιπ Τζούριτσιτς που σημείωσε δυο γκολ στο 3’ και στο 59’., τον Παλάσιος στο 33’, τον Σπόραρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1’) και τον Γερεμέγεφ στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2’).

Το αναμενόμενο ροτέισον του Γιοβάνοβιτς πέτυχε και το φρέσκο έμψυχο υλικό χάρισε γκολ και θέαμα στους οπαδούς των Πράσινων που είδαν την ομάδα τους να πετυχαίνει μια εμφατική νίκη. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να σημειώσει το γκολ της τιμής, αλλά, δεν μπόρεσε να βρει τα δίχτυα στις λίγες προσπάθειες που είχαν.